FAQ

Jaký je rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem?

Obecně můžeme stanovit nízkoenergetický dům jako předstupeň domu pasivního. V praxi to znamená, že stavební materiál pro takové domy má vynikající tepelně izolační vlastnosti a stavební technologie maximálně omezuje tepelné mosty. Domy proto nejsou náročné na spotřebu energie a zároveň minimalizují tepelné ztráty. Efekt těchto dvou faktorů se pak výrazně odrazí v rodinném rozpočtu. Můžete totiž měsíčně ušetřit za energie až několik tisíc korun.

Dřevěná konstrukce neakumuluje teplo.

Pokud topíte v kotli na pevná paliva bez elektronické regulace, jistě večer zatopíte, aby teplo vydrželo až do rána. Tam je akumulace ve stěnách velice prospěšná. K čemu je ale dobrá akumulace, když používáme moderní elektronické systémy, kterým naopak akumulace vadí, protože musí používat složitější elektroniku. Ano v případě výpadku vytápěcího systému se může jevit akumulační schopnosti zdí jako výhoda, ale není opět lepší vychládání domu zamezit mohutnější izolací stěn?

Akumulace ve stěnách může mít i své nevýhody – musíte začít topit dlouho před příchodem, jinak vás čeká zima. Naopak musíte přestat topit před odchodem, protože jinak naakumulovanou energii nevyužijete. Hlavní nevýhodu zděných staveb poznáte v létě, kde se vše otáčí – zděná stavba přes den naakumuluje teplo a v noci ho uvolňuje. Naopak dobře zaizolovaná dřevostavba nemůže žádné teplo naakumulovat, proto je v ní celý den příjemně.

V dřevostavbě mi bude zima.

Nikoli. Vše je to pouze o síle izolace, kterou použijete. Pakliže dřevostavbu dobře zaizolujete třeba na úroveň nízkoenergetického domu, tepelné ztráty budou minimální a takový rodinný domek vytopíte tepelným zdrojem o velikosti 5–7 kW. Jakoukoli zděnou stavbu musíte také zaizolovat, i když vám každý výrobce cihel bude tvrdit, že ten jejich „therm“ splňuje všechny platné normy.

Zděná stavba dýchá

Ano, další oblíbené téma prodejců cihel. Myslí tím, že zděná stavba dokáže díky své prodyšnosti regulovat vnitřní klima a cítíte se v ní příjemně. Dodejme jen, že budete muset patrně mít stará netěsnící okna. Při nových plastových se plísním bude dařit jedna báseň a budete muset jedině větrat a větrat – teplo letí okny ven. Zde je tedy jedno jestli se bavíme o zděném nebo dřevěném domě, oba musí být dobře utěsněné a vybavené nejlépe řízeným (rekuperačním) větráním.

Jaká je cena dřevostaveb?

Částka, kterou zaplatíte za samotnou realizaci dřevostavby nebo zděného domu, se liší ve prospěch dřevostavby.  Dřevostavby ale nejsou rozhodně něčím podřadným. Naopak skýtají mnohé výhody. Podstata úspory s dřevostavbou spočívá jinde, než v samotné montáži / výstavbě.

  • Rychlá výstavba a nastěhování během několika měsíců = snížení nákladů na bydlení (náklady za přechodné bydlení / úrok hypotéky).
  • Nízká hmotnost stavby = levnější založení domu.
  • Prostorová hospodárnost = pro tepelně izolační vlastnosti vyhovující nízkoenergetickému domu je tloušťka obvodových konstrukcí SIP 270mm, zateplené cihelné zdivo se srovnatelnou hodnotou má sílu 590mm. V praxi se tedy jedná o úsporu zastavěné plochy až o 10 %. (užitná plocha domu o zastavené ploše 100m2 se při využití systému SIP oproti zděné stavbě zvětší o 11,7m2. To je další ložnice!).
  • Vynikající tepelně technické vlastnosti = extrémně nízké náklady na energie.
  • Zelená efektivita = systém SIP panelu je revolučním výrobkem i z pohledu ekologie. Při realizaci výroby a stavby je použito pouze 25% energie oproti cihelným nebo porobetonovým technologiím. Navíc z recyklovatelných a obnovitelných zdrojů.
Jaká je životnost dřevostavby?

Technická životnost dřevostaveb se dá snadno ukázat na 300letých a dodnes používaných srubových stavbách. Moderní panelové dřevostavby píší svoji historii od roku 1880, kdy se s výrobou začalo ve velkém. SIPs panel se poprvé pro výstavbu domů použil v roce 1952 v Midlandu ve státě Michigan (USA) a tyto domy architekta Aldena B. Dowa se používají dodnes. Technická životnost dřevostaveb je tedy minimálně stejná jako u jiných typů domů.

Dřevostavba shoří

Při případném požáru je dřevostavba konstruovaná tak, aby vám dala dostatek času na opuštění domu. Dřevěné konstrukce jsou postaveny z dřeva o profilech, které neprohoří ihned. I zděná konstrukce a ztužovací ocel v ní má své limity.